Performans Pazarlaması

Affiliate Marketing

Affiliate Marketing Nedir?

 

Türkçede “satış ortaklığı” terimi ile kullanılan affiliate marketing, dijital mecralarda ürünlerinizi ya da verdiğiniz hizmetin reklamını yapabileceğiniz, geleneksel reklam stratejilerine nazaran daha etkili ve yaygın bir biçimde kullanılan pazarlama stratejilerinden biridir. Satış ve pazarlama ortaklığı kurularak gerçekleştirilen affiliate marketing, planlı ve düzenli yapıldığı takdirde uzun vadede satışlarınıza olumlu olarak yansır. Aynı zamanda marka bilinirliği ve kullanıcı deneyimi açısından büyük avantajları bulunan bu pazarlama stratejisi, internet sitelerinde verilen reklamlar ve bannerlar ile yapılabileceği gibi, internette geniş bir takipçi kitlesine ulaşan influencer ve bloggerlar aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Ödeme sistemi İngilizce terimiyle CPA (cost per action), yani işlem başı maliyet olarak belirlenen satış ortaklığı pazarlaması, ürünün ya da markanın tanıtıldığı reklam başına ödeme yapılarak gerçekleştirilir. Affiliate marketing yapmak, neredeyse her marka ve firma için mümkündür. Kullanıcı deneyiminin göz önünde bulundurulduğu bu pazarlama stratejisi, ürün veya hizmetlerinizin tanıtımı başına yapılan ödemeler ile tamamlanır. Yaygın olarak kullanıldığı mecralar sosyal medya, internet siteleri ve blog sayfaları olarak öne çıkar. Markanızın yapıldığı tanıtımlar hem affiliate marketing yapılan influencerların deneyimini paylaşmasına, hem de hedef kitlenin markanızı ilk ağızdan öğrenmesine yardımcı olur.

Satış Ortaklığı Nedir?

Satış ortaklığı, firmanızın ya da markanızın çeşitli kişiler ya da siteler ile kurduğu ortaklıklar sonucunda gerçekleşen satış ve kimlik çalışmalarına denir. Komisyon odaklı işleyen bu sistem, işlem başı maliyet ödeme yöntemine dayanır. Potansiyel müşterilerinize doğrudan ulaşmanızı sağlayan bu strateji ile hizmet ve ürünlerinizi hedef kitlenize direkt olarak ulaştırabilirsiniz.

Affiliate Marketing ile İşinizi Nasıl Büyütürsünüz?

Yurtdışında yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra, son zamanlarda ülkemizde de sıklıkla tercih edilen ortaklık pazarlama stratejisi, hem marka, hem de influencer açısından karlı bir strateji olduğu için çeşitli platformlarda kullanılır. Bağlı kuruluş reklam pazarlaması tercih ederek ürünlerinizi pazarlayabilir, potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, aynı zamanda affiliate reklamlardan gelen site trafiği ve ürün satışlarınızı raporlayabilirsiniz.

Nette Interactive, markanız için kurduğu ortaklık pazarlama stratejileriyle satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttırmayı hedefler.

Çerez Kullanıyoruz!
Hizmetlerimizi en iyi şekilde sunabilmek ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlayabilmek için çerezleri kullanıyoruz.
close