Kreatif Çözümler

UI/UX Tasarım

UI/UX Tasarım Nedir?

UI/UX Tasarım, bir internet sitesi tasarımı yapılırken ziyaretçi ve web sitesi kullanıcılarının deneyimlerini iyileştirmek üzerine yapılan geliştirmelere denir. Ziyaretçilerin internet sitesinden maksimum performansı almaları ve sitenin daha fazla tıklama almasını amaçlayan bu terimler, kurumsal ve e-ticaret web sitelerinin tasarımlarında göz önünde bulundurulur. Birbiriyle bağlantılı olan bu terimler, web sitesinin fonksiyonlarından genel görünümüne kadar tüm içeriklerin ziyaretçi dostu olmasını sağlar.

UI Tasarım Web Sitenize Nasıl Etki Eder?

Web sitesi tasarımı yaparken, hizmet ve ürün tanıtımları kadar siteye gelen ziyaretçilerin aldığı deneyimleri de hesaplamak önemli bir detaydır. Markanızın hedef kitlesini belirlemek, kullanıcıların siteden beklentilerini karşılamak açısından önemli adımlardan biridir. Marka ve kurumların site tasarımları da hedef kitlelerin beklentileri göz önünde bulundurularak yapılır. Açılımı "user interface" (kullanıcı arayüzü) olan UI, kullanıcıların internet sitesine giriş yaptığında karşılarına çıkan tüm görsel ve içerik tasarımlarını kapsar. İnternet sitesinde kullanılan reklamların yerlerinden, site üzerinde tercih edilen renklere kadar her türlü tasarım, UI ögeleri kapsamına girer. Sitedeki arayüz işlevselliğini iyileştirmek amacıyla yapılan bu düzenlemeler, kullanıcıların markanın sunduğu hizmet veya sattıkları ürüne daha kolay ulaşabilmesini, aynı zamanda kolay yoldan internet sitesinde gezinebilmesini sağlar. Hedef kitleye yönelik UI tasarımı yapmak, kullanıcıların internet sitesinde geçirdiği zamanı artırır.

UX Tasarım ile İnternet Sitenizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Türkçesi “kullanıcı deneyimi” (user experience) olan UX, UI ile entegreli çalışan bir sistemdir ve site ziyaretçilerinin site üzerinde kolay yoldan işlem yapabilmesini sağlar. Bir internet sitesi üzerindeki her buton, sayfa, yönlendirme ve portal, kullanıcı deneyimi kapsamına girer. İnternet siteleri üzerindeki kullanıcı deneyimi çalışmaları geliştirilebilir, esnek ve ölçülebilir olmalıdır. UX, markanızın hedef kitlesine uygun tasarımları saptayarak internet sitesi üzerinde maksimum performans alınmasını amaçlar. Bir internet sitesi üzerindeki başarılı bir UX çalışması, sitenin kullanışlılığını arttırarak, rekabeti ve performansı güçlendirir. Aynı zamanda sunulan hizmet ve ürünlere en kısa yoldan ulaşma imkanı sağlar.

Nette, markanıza uygun UX ve UI tasarımları yaparak markanızı dijitalde en iyi şekilde temsil etme olanağı sunar.

Çerez Kullanıyoruz!
Hizmetlerimizi en iyi şekilde sunabilmek ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlayabilmek için çerezleri kullanıyoruz.
close