Yazılım Geliştirme

İntranet Yazılım

İntranet Yazılımı Nedir?

Bir intranet yazılımı, şirketlerin yalnızca dahili çalışanlar tarafından erişilebilen özel, güvenli bir ağ oluşturmasına olanak tanıyan bir yazılımdır. Bir Intranet, iç ve dış kaynaklara erişim için tek odak noktası olarak hizmet eder ve çalışanların iletişim kurmasına, işbirliği yapmasına, belgeleri ve diğer bilgileri paylaşmasına olanak tanır.

İntranet Yazılımının Faydaları Nelerdir?

Bir şirketin intraneti, haberleri ve kurumsal bilgileri paylaşmayı, ekipleri kontrol altına almayı ve iletişimi güçlendirmeyi kolaylaştırır. İntranetin faydaları, bilgi paylaşımının ötesine geçerek iş gücü üretkenliğini, çalışan katılımını ve kurum kültürünü geliştirmeye kadar uzanır. TCP/IP tabanlı olan intranet sistemi, kurum alanında yer alan elektronik cihazları WAN, Lan vs. ağlar ile birbiriyle bağlama işlevine sahiptir. “Kurum içi ağ” ya da “dahili ağ” olarak da adlandırılan intranet yazılımı, bir alanda internet bağlantısı olmasa dahi kurum içerisinde bulunan tüm cihazlar arasında data alışverişi sağlar. Üniversite, işletme, depo, hastane gibi geniş çaplı kurum ve kuruluşlar tarafından tercih edilen bu sistemin asıl amacı, tüm çalışanlar arasında bilgi alışverişi sağlayabilecek tek bir sisteme sahip olmaktır. İntranet yazılımı, yalnızca tek bir yerel ağ ile sınırlandırılabileceği gibi, geniş alanlarda kullanılabilecek şekilde de programlanabilir. İntranet yazılım sistemleri, kullanıcı izni olmadan erişimi oldukça zor olan yazılım sistemlerinden biri olduğu için, firmalar gizli bilgi akışlarını bu ağ üzerinden rahatlıkla yürütebilirler. İntranet ağlarına güvenlik önlemleri eşliğinde internet bağlantısı da kurulabilir. Özellikle büyük firmalarda kullanılan intranet yazılımlarının firmaya sağladığı avantajlardan bazıları şu şekildedir;

  • İntranet yazılımı gizli bir bilgi kaynağı olduğundan, firma içi bilgi alışverişi güvenle yapılabilir.
  • Evrak ve muhasebe bilgileri intranet yazılımı üzerinden aktarılabilir.
  • Firma içi personel görev takibi ve görevlendirmeler yapılabilir.
  • İntranet veri tabanında birçok bilgi depolanabilir ve istenilen takdirde dağıtılabilir.
  • Üretim, kargo, taşımacılık, stok entegrasyonlarını kolaylıkla sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Şirket içi güvenlik hattı olarak tanımlanabilen intranet yazılımları, bir firma içerisindeki her türlü bilgi akışının tek bir sistem üzerinden yürütülmesine olanak tanır. Bu sayede iş kontrolü, performansla doğru orantılı artar.

Çerez Kullanıyoruz!
Hizmetlerimizi en iyi şekilde sunabilmek ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlayabilmek için çerezleri kullanıyoruz.
close