Dijital Pazarlama

Influencer Marketing

Influencer Marketing Nedir?

Türkçeye “etkileyici pazarlama” olarak geçen influencer marketing, online influencer aracılığıyla gerçekleştirilen ürün ve marka tanıtım pazarlamasına verilen isimdir. Geleneksel ile dijital pazarlamanın ortak noktası olarak görülen ifluencer pazarlaması, son yıllarda popülerliğini gittikçe arttırmıştır. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla başlayan bu pazarlama biçimi, ürünlerinden veya hizmetlerinden birini pazarlamak için çevrimiçi bir etkileyiciyle işbirliği yapan bir markayı içerir. Bu pazarlama biçimi ürün bazlı da yapılabilir, aynı zamanda marka bilinirliğini arttırmak amacıyla da gerçekleştirilir. Markaların online kişilikler ile kurdukları ortaklıklar sonucu ortaya çıkan bu pazarlama biçimi, günümüzde en yaygın kullanılan dijital pazarlama türlerinden biridir.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Her pazarlama stratejisinde olduğu gibi, influencer marketing’de de planlı çalışma ve hedef kitleyi doğru belirlemek önemli faktörlerden biridir. Markanızın hitap ettiği kitleye doğrudan ulaşmanızı sağlayan bu strateji, sosyal medya kullanıcılarının markanızı ilk ağızdan öğrenmelerine imkan sunar. Influencer marketing’in yaygın olarak kullanıldığı sosyal medya platformları, kullanıcıların en çok ilgisini çeken alanlardır. Markanıza uygun bir influencer adayı bulunarak kurulan ortaklıklar aracılığıyla gerçekleştirilen bu pazarlama biçimi, hedef kitlenize direkt olarak ulaşmanızı sağlar. Aynı zamanda influencer’ın markanız ürünlerini kullanması ve deneyimini takipçileriyle paylaşması, hedef kitlenin olumlu yönde etkilenmesinde büyük rol oynar. Influencer pazarlama yönteminin kullanıldığı sosyal medya platformları arasında çoğunlukla Instagram, Facebook ve Youtube yer alır. Bunun dışında, internet sitesi olan blogger, yazar, ünlü kişiler ve geniş bir kitleye hitap eden kullanıcılar da online influencer kategorisi altında sıklıkla tercih edilir.

Influencer Marketing Satışlarınıza Nasıl Etki Eder?

Günlük hayatın büyük bir bölümünü kaplayan sosyal medya, aynı zamanda büyük bir pazarlama platformuna dönüşmüştür. Influencerlar aracılığıyla yapılan pazarlama, insanların markanız ve ürün hakkında olumlu deneyimleri duymasına, ürünleri görmesine ve tanımasına olanak sağlar. Düzenli ve etkili bir şekilde planlanan influencer pazarlaması, kısa sürede satışlarınıza etki eder. Etkileyici kurgular ve ürün deneyimlerini yansıtan içeriklerle planlaması gerçekleştirilen influencer marketing, markanıza uzun süreli ortaklıkla sağlar.

Nette, influencer ajanslarla kurduğu partnerlikler ile markanıza en uygun influencerlarla anlaşır, bu influencerlar aracılığıyla ürünlerinizi pazarlar, satışlarınızı arttırır ve marka bilinirliğinizi yükseltir.

Çerez Kullanıyoruz!
Hizmetlerimizi en iyi şekilde sunabilmek ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlayabilmek için çerezleri kullanıyoruz.
close